
- Watson, teljesen nyilvánvaló, hogy mi okozta az ifjabb Smith halálát.
- Igazán, uram? És elárulná nekem is?
- Természetesen Watson. TEA-val.
- Teával? Mármint a teában volt a méreg?
- Maga reménytelen...
Etil...etil... honnét is lehet ismerős ez a szó annak, aki a kémiát nem szívlelte már általánosban sem? Talán ha azt mondom, hogy etil-alkohol? Tudják, ez a "jó" fajta alkohol - a metil-alkohollal szemben ami már kis mennyiségben vakságot, egy pohárkányi pedig halált okoz. Nos hát vegyük le az "alkoholt", vagyis a hidroxil csoportot (OH) az etil-alkoholról (CH3CH2OH) és megkapjuk az etil csoportot: CH3CH2. Ebből vegyünk négyet (a képen a négy kar), kössük a nitrogénre és megvan a tea! Akarom mondani TEA.
Mit csinál a TEA?
Habár szemre talán nem hasonlít a kálium ionhoz, a kálium ionokat áteresztő csatornák mégis össze tudják keverni e két anyagot és amikor ezt a hibát elkövetik, a TEA molekula beleszorul és így blokkolja a csatornát. Namármost, hogyan emelné ez a TEA-t az i.d.e.g.m.é.r.e.g rettenetes kategóriába?
A TEA által gátolt káliumcsatornák bizony nagyon fontosak az idegsejtek működésében. Amikor az idegsejteken akciós potenciál halad át, a nátrium csatornák nyitása után rögtön elkezdenek kinyílni a kálium csatornák. A nátrium és a kálium ionok egymással ellentétes irányban száguldanak át a sejtmembrán két oldala között e csatornákon keresztül (ezek az ionáramok kicsi, de megmérhető elektromos áramok). A nátrium csatornák nyílnak ki először és a sejtbe áramló nátrium ionok váltják ki a depolarizációt. Nem sokkal lemaradva nyitnak a kálium csatornák, amiken keresztül kálium ionok áramlanak kifelé, vissza-polarizálva (vagyis repolarizálva) a sejtet. Amennyiben ez utóbbi lépés kimarad, a sejt nem képes újra kisülni. Tulajdonképpen a hatása ezen a szinten hasonlít a tetrodotoxinéhoz (TTX), igaz az akciós potenciált generáló rendszer másik pontján támad.

Ha fogunk egy idegsejtet és beállítjuk a membránpotenciált 0 mV-ra (legfelső kocka, piros vonal mutatja a membránpotenciált), akkor a membránban megnyíló ioncsatornák miatt áramot mérhetünk (ez látszik az (1)-es kockán). Ez az ionáram valójában több ionáram összege, és ezeket az ionáramokat egyenként gátolva a megfelelő gátlószerrel (ha úgy tetszik idegméreggel), megkapjuk a maradék áramokat. Így tehát ha meggátoljuk a nátrium csatornák nyitását tetrodotoxinnal ((2)-es kocka) akkor elsősorban a kálium csatornákhoz köthető komponenshez jutunk, míg a kálium csatornák TEA-val történő blokkolásával ((3)-as kocka) a nátrium csatornák jelét tehetjük láthatóvá.

Szembe jutva irritációt, lenyelve hányingert, esetleg hányást és hasmenést, izomgyengeséget tud okozni. Igazából véve a TEA EU-szabvány szerinti feliratai és jelzései között nem találunk sehol "mérgező" szót, vagy halálfejes ábrát.
Nem árt, ha megjegyezzük : egy méreg önmagában még nem lesz veszélyesebb attól, hogy az idegsejteket képes megbénítani vagy működésüket megváltoztatni (és emiatt idegméregnek hívják). Ha Sherlocknak igaza lett volna a TEA-val kapcsolatban, az ifjabb Mr Smithnek legalább 10-15 dekányit kellett volna tisztán elfogyasztania a méregből. Bár még sohasem kóstoltam TEA-t, ha jól sejtem, vacak egy íze lehet. Ejnye Sherlock, ennél eszesebbnek gondoltalak...!
Megjegyzés
Kicsit megdöbbentem amikor megtudtam, hogy a TEA stabil sóit az agykutatáson kívül másra is használják - a legújabb kondenzátorokban, úgynevezett szuperkondenzátorokban.
Szómagyarázat
feszültségfüggő nátrium és kálium ioncsatornák - olyan fehérjék amelyek a sejtek membránjában ülve, a belsejükben át egy csatornát képeznek. Ezen a csatornán (amennyiben nyitva van) keresztül víz és ionok tudnak áthaladni. A feszültségfüggő csatornák a membrán polarizációjának függvényében nyitnak-zárnak. A nátrium csatornák leginkább csak nátrium ionokat, a kálium csatornák kálium ionokat engednek át a fent említett csatornán. Egy jó kis mozi található a blog-nyitó bejegyzésben erről.
LD50 - az a dózis amely egy adott faj egyedeinek felét megöli. A dózis itt g/kg-ban van megadva ami azt jelenti, hogy ennyi gramm méreg kell az illető állatfajta minden testsúly-kilogrammjára.

Utolsó kommentek