

1996-ban két cikk is megjelent egymástól függetlenül, de szinte azonos eredménnyel a Nature Genetics szaklapban - szép példájaként annak az elképzelésnek, hogy a tudományos felfedezésekre megérik az idő, s aki erre ráérez, annak "csak" le kell szakítania azokat. Mindkét tanulmány összefüggést mutatott ki az újdonságkereső személyiségtípus és egy bizonyos génváltozat között. Ezt az egyedenkénti apró változatosságot a genomban a D4-es dopamin receptor hosszúság-polimorfizmusának hívják. A dopamin egy ingerületátvivő molekula (neurotranszmitter), ami az idegsejtek között továbbítja az információt. A fogadó idegsejten ezen neurotranszmittereket specifikus receptorok érzékelik. A dopamint természetesen a dopamin receptorok, amiknek egyik altípusa a D4. A D4-es receptor-fehérjét kódoló génben található egy rövid, 48 bázispár hosszúságú szakasz, ami egymás után "n"-szer ismétlődik. Ez az "n" egyedenként más és más, 1 és 10 között változik. Ezt jelenti a hosszúság-polimorfizmus. A cikkek szerzői azt az érdekes észrevételt tették, hogy azokra az emberekre jellemzőbb az újdonságkeresés, akiknél az ismétlődések száma éppen 7, mint a mesében (ez egyébként a népességnek kb. 15%-a).
Találtak tehát egy rendkívül apró különbséget, ami mikroszkópikus hógolyóként indulva makroszkópikus lavinává duzzad, és az egyed szintjén már kézzelfogható, sőt, megfoghatatlanul bonyolult tudatállapotként jelenik meg. Hogy mennyire apró ez a DNS-beli változás, az néhány ténnyel könnyedén illusztrálható. 1) A dopamin ugyan fontos szerepet tölt be az idegrendszer működésében, de messze nem a legelterjedtebb neurotranszmitter az agyban. 2) Az őt érzékelő receptoroknak eddig 5 típusát ismerjük (valószínűleg több is van), amik közül csak az egyik a D4-es. 3) A receptor maga több száz aminosavból épül fel, tehát nem sokat oszt vagy szoroz az a párszor 16, amit a hosszúság-polimorfizmus még hozzátesz. 4) Ráadásul a polimorfizmus által érintett szakasz a receptor egy olyan részén helyezkedik el (a harmadik citoplazmális hurkon), ami a receptor elsődleges funkcióját, a dopamin megkötését nem befolyásolja.

Dopamin receptorok (piros) a hozzájuk kötődő dopaminnal (kék) és G-fehérjékkel (zöld)
Természetesen nincsen rózsa tövis nélkül, és nincsen tudományos eredmény cáfolat nélkül. Bár sokan hasonló összefüggést találtak az újdonságkeresés és a hetes (vagy hosszabb) ismétlődés között, mások viszont épp arra jutottak, hogy ez a kapcsolat nem létezik. Jelenleg nagyjából fele-fele arányban oszlik meg a támogató és cáfoló publikációk száma, és mindkét tábor azon igyekszik, hogy fogást találjon a másik metodikájában vagy a kísérletek kiértékelésében. Jobb esetben pedig azon, hogy megértse az előfordulás esetlegessége mögött álló okokat, amik igen sokfélék lehetnek a kortól, nemtől, etnikumtól kezdve a szociális háttérig.
Sok minden homályos tehát még ezen a területen, de két dologban biztosak lehetünk. Az egyik, hogy - ha létezik is az összefüggés a gén és az újdonságkeresés között, - nagyon messze vagyunk még attól, hogy megértsük, hogyan születik egy gén apró változásából egy összetett személyiségtípus. A másik pedig, hogy a génjeink hatását - különösen egy ilyen érzékeny és flexibilis területen, mint a személyiség kialakulása - sohasem vizsgálhatjuk önmagukban, mindig csak a környezeti hatásokkal összefüggésben. A "nature or nurture" vitában továbbra is a nevelés fontosságának áll a zászló.
Utolsó kommentek